Księga Pamiątkowa z okazji 100. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich
1 października 2022 roku minęło równo sto lat, od uzyskania przez Zabrze praw miejskich. O ile pierwsze wzmianki o Zabrzu sięgają lat 1290-1305, o tyle to właśnie 1 października 1922 otrzymało ono prawa miejskie, widniejąc wtedy pod nazwą Hindenburg – wcześniej największa wieś ówczesnej Europy (z przyczyn niższego opodatkowania dla wsi nie aspirująca do rangi miasta), później największe miasto w niemieckiej części Górnego Śląska.
Z tej okazji świętuje także Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia, który z inicjatywy władz miasta znalazł swoje miejsce na kartach Księgi Pamiątkowej upamiętniającej najważniejsze miejsca mające wpływ na rozwój miasta.
Miasto Zabrze od wielu lat jest pionierem wielu dziedzin, to przede wszystkim:
- 5 listopada 1985 roku pierwszy w Polsce udany przeszczep serca przeprowadzony przez prof. Zbigniewa Religę wraz z zespołem lekarzy w osobach: Marian Zembala, Andrzej Bochenek, Jerzy Wołczyk, Bogusław Ryfiński, dokonany w Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu (WOK) – aktualnie Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (SCCS).
- Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu – wiodący w skali kraju, nowoczesny, wysokospecjalistyczny ośrodek kliniczno-naukowo-szkoleniowy, realizujący zadania w zakresie nowoczesnej diagnostyki i terapii schorzeń układu sercowo-naczyniowego dla dorosłych i dzieci, badań klinicznych podstawowych i wdrożeniowych oraz przed- i podyplomowego szkolenia studentów i lekarzy.
- Śląski Uniwersytet Medyczny – powstały w 1948 roku jako Akademia Lekarska i aż do 1971 roku mieszczący swój pierwszy, a przy tym jedyny wydział lekarski w Rokitnicy. Obecnie wykorzystujący m.in. swoje unikalne Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu.
- Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu – działające w ramach Szpitala Miejskiego w Zabrzu, jeden z najnowocześniejszych ośrodków ginekologiczno-położniczych na południu Polski.
- Wyposażony w lądowisko dla śmigłowców Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) działający w ramach tej samej placówki.
- Pierwsze w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Stwardnienia Rozsianego, działające w ramach Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko SUM w Zabrzu.
- Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religii – powołana w 1991 roku do życia przez prof. Zbigniewa Religę, twórcę programu transplantacji serca w Polsce. Odpowiedzialna m.in. za: opracowanie i wdrożenie do rutynowego stosowania klinicznego pierwszej w Polsce pozaustrojowej pompy wspomagania serca POLVAD, współcześnie stworzenie rodziny protez serca ReligaHeart dla dzieci i dorosłych – pierwszej polskiej pompy wszczepialnej, czy rodziny robotów Robin Heart – pierwszych w Europie robotów kardiochirurgicznych.
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej – część Sieci Badawczej Łukasiewicz tworzącej trzecią co do wielkości organizację R&D w Europie.
- Firma Zarys – działający od 1989 roku producent jednorazowego sprzętu medycznego i dostawca kompleksowych rozwiązań dla ochrony zdrowia. Centrum Logistyczne ZARYSu stanowi największy magazyn jednorazowego sprzętu medycznego w Europie Środkowej. Właściciele Fundacji ZARYS.
- Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu – pierwszy i obecnie jedyny taki wydział w Polsce.
- Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia – zrealizowany przy wsparciu firmy Philips, nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy Politechniki Śląskiej wspierający procesy generowania, rozwijania oraz wdrażania nowych technologii mających zastosowanie w medycynie, rehabilitacji czy sporcie. Jedna z kluczowych inwestycji tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.
- Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Zabrzu – działający od 1995 roku, jeden z trzynastu wydziałów Politechniki Śląskiej – jednej z najbardziej utytułowanych uczelni technicznych (i nietechnicznych) w Polsce. Wydawca wysoko punktowanego periodyku z dziedziny organizacji i zarządzania. Obecnie pioniera w Polsce i Europie na kierunku Technologie kognitywne i media społecznościowe, związanym z rozwojem sztucznej inteligencji.
- Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk (CMPW-PAN) – największa na Śląsku jednostka Polskiej Akademii Nauk, prowadząca interdyscyplinarne badania z zakresu nauki o materiałach polimerowych i węglowych.
- Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk – najstarsza w Polsce placówka naukowa prowadząca w sposób kompleksowy badania podstawowe i stosowane dotyczące inżynierii środowiska obejmujące zagadnienia techniczne, przyrodnicze, przestrzenne i prawno-ekonomiczne.
- Instytut Technologii Paliw i Energii – utworzony w 1955 roku, prowadzący priorytetowe dla gospodarki badania nad efektywnym wykorzystaniem paliw kopalnych, odnawialnych i alternatywnych.
- Filharmonia Zabrzańska – jedna z trzech filharmonii w Województwie Śląskim.
- Teart Nowy w Zabrzu – organizatorzy ogólnopolskiego Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”.
- Kino Roma – pierwsze i najstarsze kino na Górnym Śląsku.
- Górnik Zabrze – jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów piłkarskich. 14-krotny mistrz Polski, 4-krotny wicemistrz Polski, 6-krotny zdobywca Pucharu Polski, zdobywca Superpucharu Polski oraz Pucharu Ligi, finalista Pucharu Zdobywców Pucharów, ćwierćfinalista Pucharu Mistrzów i Pucharu Intertoto. Działający w ramach Arena Zabrze – jednego z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich w Polsce.
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu – obiekt powstały w oparciu o jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego Górnego Śląska.
- Specjalna strefa ekonomiczna w Zabrzu – 157 hektarów podzielonych na 45 działek o powierzchni od 0.5 do 21 hektarów.
- ELZAB – polski lider elektroniki w zakresie produkcji kas fiskalnych.
- Są to także bardzo wczesne inwestycje zagranicznych przedsiębiorstw, jak fabryka Electrolux – uznana za najbardziej ekologiczny zakład Electrolux w Polsce, czy powstała już w 1993 roku druga na Śląsku restauracja McDonald’s – otwarta w tym samym roku, zaraz po pierwszej powstałej w Katowicach.
Dziś i my zostaliśmy uhonorowani jako część tej wspaniałej historii.
Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu (KMS) to Centrum Nowych Technologii i miejsce prac naukowo-badawczo-wdrożeniowych nad innowacyjnymi projektami: w medycynie, biotechnologii i Healthcare.
W ramach stworzonej infrastruktury Śląskiego Parku Technologii Medycznych KMS utworzyliśmy przestrzeń oraz korzystne warunki dla rozwoju nauki i innowacyjnych technologii, wspierania nowych inicjatyw służących wzrostowi przedsiębiorczości w regionie i kraju. Dla realizacji tych działań w ŚPTM Kardio-Med Silesia powołane zostały następujące jednostki zadaniowe: Lab. Testowo-Wdrożeniowe Nowych Technologii i Rozwiązań Medycznych (ISO 17025, GLP); Lab. Medycyny Spersonalizowanej; Lab. Biozgodności i Histopatologii (GLP); Bank Komórek, Tkanek i Wytwórnia; Lab. Genetyczne i Poradnia Genetyczna (ISO 17025); Medyczne Lab. Diagnostyczne (ISO 17025); Lab. Izolowanych Organów; Centrum Telemedyczne oraz Zespół Poradni Specjalistycznych KMS. W ramach stworzonej infrastruktury Śląskiego Parku Technologii Medycznych KMS istnieje możliwość realizacji badań przedklinicznych i klinicznych w obszarach: kardiologii, kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii, genetyki, onkologii, diabetologii, geriatrii oraz obszarze chorób środowiskowych i cywilizacyjnych. Kardio-Med Silesia dysponuje dedykowanymi laboratoriami oraz zwierzętarnią małych i dużych zwierząt wraz z blokiem operacyjnym (pełna anestezja, możliwość operacji z krążeniem pozaustrojowym).
ŚPTM Kardio-Med Silesia aktywnie uczestniczy w tworzeniu nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 dla Regionu Śląskiego jako jednostka strategiczna dla rozwoju woj. śląskiego w obszarze „śląskich inteligentnych specjalizacji” tj. medycyny, biotechnologii i telemedycyny oraz działaniach nakierowanych na wspieranie rozwoju start-up’ów medycznych i biotechnologicznych na Śląsku.
Zespół ŚPTM Kardio-Med Silesia
Bardzo dziękujemy Władzom Miasta za takie wyróżnienie i uznanie nas w tak znamienitym gronie oraz życzymy Miastu kolejnych 100 szczęśliwych lat rozwoju!
Autor: Daniel 'zoNE’ Gabryś