„Sztuczna Inteligencja” – zbiór serii artykułów
W ostatnim czasie pojawiło się u mnie kilka publikacji związanych z tematyką tzw. „Sztucznej Inteligencji”, które zapoczątkowały nową serię, opisującą praktyczne przykłady automatycznego generowania zarówno gotowych obrazów, jak i tekstów, kodów źródłowych gier oraz innych programów użytkowych, dźwięków w postaci mowy ludzkiej, muzyki, nagrań filmowych, animacji czy dzieł sztuki wygrywających konkursy sztuki cyfrowej. Przedstawione zostały w niej proste systemy generowania realistycznych zdjęć obiektów, jak nieistniejących ludzi, zwierząt, rajskich wysp, map całych miast, czy map satelitarne. Ponadto znajdziecie w nich zagadnienia odnośnie automatycznego animowania zdjęć, generowania ludzkich emocji, skalowania obrazków i materiałów wideo wraz z polepszaniem ich jakości, automatycznego teksturowania map, czy zmiany filmu w tzw. stylizowane „ruchome obrazy” rodem z filmu „Loving Vincent” oraz wiele, wiele innych.
W tekstach wykorzystane zostały przykładowe darmowe programy, jak i te posiadające użyteczną darmową wersję trial, by każdy mógł skorzystać z ich rozbudowanych funkcjonalności. Znajdziecie w nich zarówno pełne instrukcje instalacji, konfiguracji, czy ich wykorzystania. Każde narzędzie opatrzone zostało gamą praktycznych przykładów pokazujących finalne projekty. Sama seria z czasem będzie coraz bardziej rozwijana, by ukazywać kolejne aspekty tej rozwojowej tematyki.
Poniżej pełna lista artykułów znajdujących się w serii, wraz z ich krótkimi opisami:
- „Sztuczna Inteligencja” i generowanie obrazów – czyli jak prosto, automatycznie oraz za darmo zmienić tekst w gotową grafikę
- „Sztuczna Inteligencja” generująca nieistniejące zdjęcia, osoby i mapy – generatywne sieci przeciwstawne za darmo i w praktyce
- „Sztuczna Inteligencja” przy skalowaniu filmów i obrazów – automatyczne zwiększanie jakości obrazu oraz ilości klatek na sekundę za darmo
- „Sztuczna Inteligencja” i przyjaciele – Nagrania stylizowane na „ruchome obrazy” oraz automatyczne teksturowanie map
- „Sztuczna Inteligencja” i redagowanie tekstów – jak AI tworzy artykuły oraz wspomaga edycję tekstu
- „Sztuczna Inteligencja” w klonowaniu ludzkiego głosu i kreacji wirtualnych gwiazd muzycznych
- „Sztuczna Inteligencja”, która wygrała konkurs sztuki – czyli Midjourney w praktyce
- „Sztuczna Inteligencja” automatycznie programująca gry i programy – jak wygenerować swój pierwszy program przy pomocy „AI”
- „Sztuczna Inteligencja” – OpenAI i tworzenie realistycznych obrazów oraz sztuki, czyli model DALL-E w praktyce
- „Sztuczna Inteligencja” – automatyczne skalowanie i poprawa jakości zdjęć oraz obrazów za darmo (on-line)
- „Sztuczna Inteligencja” i ChatBot odpowiadający na pytania, piszący wiersze oraz programujący aplikacje – czyli ChatGPT od OpenAI
- „Sztuczna Inteligencja” oraz DreamShaper – dobry, prosty i darmowy model generowania grafik na Twoim komputerze!
- Whisper GUI, czyli „Sztuczna Inteligencja” automatycznie generuje i tłumaczy napisy do filmów
- ElevenLabs – „Sztuczna Inteligencja” czyta, tłumaczy i dubbinguje filmy?
- „Sztuczna Inteligencja” Google, czyli Gemini (Bard) jako konkurencja ChatGPT?
- Luma AI Dream Machine – „Sztuczna Inteligencja” generująca realistyczne filmy i animująca zdjęcia
- Suno AI – „Sztuczna Inteligencja”, która skomponuje i zaśpiewa za Ciebie utwór muzyczny!
- Adobe Firefly – „Sztuczna Inteligencja” retuszuje, podmienia i usuwa obiekty na zdjęciach oraz generuje grafiki jednym narzędziem!
- Jak „Sztuczna Inteligencja” tworzy nieistniejących influencerów oraz zdjęcia i filmy na ich profile?
- Ideogram AI – kolejny generator grafiki na bazie „Sztucznej Inteligencji”. Czym się wyróżnia?
- SciSpace – „Sztuczna Inteligencja” wspomagająca wyszukiwanie, przegląd i analizę publikacji naukowych
21. SciSpace – „Sztuczna Inteligencja” wspomagająca wyszukiwanie, przegląd i analizę publikacji naukowych
Wiele razy byłem świadkiem, gdy padały słowa: „jak on z taką łatwością wyszukuje publikacje w tym temacie”? Z tego też powodu postanowiłem stworzyć materiał poświęcony platformie opartej o tzw. „Sztuczną Inteligencję”, której głównym celem jest pomoc naukowcom we wszelkiego rodzaju przeglądach literaturowych oraz researchach.
SciSpace to przestrzeń, w której nie tylko znajdziesz zbiór ogromnej ilości publikacji z popularnych periodyków naukowych całego świata, ale także automatyczne narzędzia do wstępnej analizy tekstów. Poza dostępnymi pracami, system pozwala także na wgrywanie i poddanie analizie własnych plików PDF. Wbudowany czat oparty o AI odpowie na wszystkie nasze pytania na analizowanych podstawie artykułów. Podobnie jak ChatGPT nie jest on idealny, lecz mimo to przydaje się przy prostych pracach researchowych.
20. Ideogram AI – kolejny generator grafiki na bazie „Sztucznej Inteligencji”. Czym się wyróżnia?
Opisywałem już różne modele tzw. „Sztucznej Inteligencji” służące generowaniu grafik. Zaczynając od Stable Diffusion, przez checkpoint models jak DreamShaper, Juggernaut XL, aż po usługi on-line pokroju Midjourney, Adobe Firefly czy DALL-E (łącznie z implementacją Copilot). Jedne bardziej zaawansowane od innych, niektóre dostępna w postaci programu, inne on-line, wszystkie jednak analizowałem pod kątem tego, co mogą nam zaoferować za darmo. Każdy z nich miał swoje wady i zalety opisane w poprzednich artykułach.
Dziś natomiast przyjrzę się modelowi Ideogram AI, który zgodnie ze słowami jego autorów stworzony został od podstaw przez zespół składający się z ekspertów w dziedzinie AI, wcześniej pracujących przy projektach Google Brain, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Uniwersytetu Carnegiego i Mellonów czy University of Toronto. Jak sami twórcy zapewniają, nie jest to kolejny model oparty o Stable Diffusion, a za jego wyborem przemawiać może m.in. możliwość generowania grafik w różnych proporcjach obrazu oraz dzienny limit 20 darmowych promptów, jakie możemy mu zadać, co przekłada się nawet na 80 obrazków dziennie, czyli 29200 obrazków rocznie. Jak więc poradzi sobie na tle konkurencji?
19. Jak „Sztuczna Inteligencja” tworzy nieistniejących influencerów oraz zdjęcia i filmy na ich profile?
Przeglądając media społecznościowe trudno nie pomyśleć, iż większość promowanych obecnie profili jest sterowana przez boty. Zdjęcia z wygładzoną skórą niczym ze „sztucznej inteligencji”, generatywne bezosobowe teksty, spora powtarzalność, a co najważniejsze, z tyłu głowy czujesz, że coś „jest nie tak”. Dziś przedstawię kilka narzędzi, które mogą być wykorzystywane przy tworzenia contentu na sztucznych profilach. Pokażę, jak wykreować swoją pierwszą wirtualną influencerkę, stworzyć jej historię z bogatą galerią zdjęć i materiałów wideo, a co istotne, jak zautomatyzować jej proces publikacji.
Głównymi narzędziami, jakie wykorzystamy będą: aplikacja Stability Matrix – wykorzystująca interfejs Fooocus i model Juggernaut XL, która wygeneruje całą galerię zdjęć wirtualnej influencerki oraz HeyGen – który stworzy dla nas realistyczne nagrania, w których nasz influencer przemawia. Przekonacie się jak w prosty i darmowy sposób ludzie prowadzą swoje profile nie pokazując nawet twarzy! Na koniec dodam kilka przydatnych narzędzi do automatyzacji procesów publikacji postów. Zapraszam do lektury.
18. Adobe Firefly – „Sztuczna Inteligencja” retuszuje, podmienia i usuwa obiekty na zdjęciach oraz generuje grafiki jednym narzędziem!
Photoshopa zna niemal każdy, co jednak, gdy nie dysponujemy tym lub podobnym narzędziem, a mamy proste zdjęcie do zretuszowania? Tutaj z pomocą przyjdzie nam Adobe Firefly, czyli model uczenia maszynowego, którego zadaniem jest przede wszystkim automatyczny retusz zdjęć, wstawianie oraz usuwanie obiektów na podstawie analizy zaznaczonego tła czy generowanie szablonów z wykorzystaniem naszych fotografii (np. w formie reklamowej). Dodatkowo potrafi także generować realistyczne grafiki rastrowe lub wektorowe SVG na podstawie zadanego zapytania – mogące konkurować z najlepszymi rywalami na rynku.
W tym artykule skupię się głównie na dwóch jego wiodących funkcjach, czyli retuszu zdjęć i automatycznym generowaniu grafik, które możemy uzyskać za darmo. Platforma oferuje nam miesięcznie do wykorzystania 25 kredytów, co daje aż lub tylko 25 zapytań w tym okresie. Niestety praktyka pokazuje, że w przypadku retuszu konieczna może być taka ilość zmian, iż nie starczy nam ich nawet na jedno zdjęcie, jednak z małą dozą szczęścia mogą nam one dać nawet 100 wygenerowanych grafik do dowolnego wykorzystania (25 promptów razy 4 propozycje na każde zapytanie). Poniżej krótko o tym rozwiązaniu, wraz z przykładami.
17. Suno AI – „Sztuczna Inteligencja”, która skomponuje i zaśpiewa za Ciebie utwór muzyczny!
Pisałem już o czatach generujących teksty jak ChatGPT, Copilot, Gemini, modelach przetwarzających tekst na mowę jak ElevenLabs, Real-Time-Voice-Cloning, Tacotron 2, Mekatron 2, czy też oprogramowaniu typu Vocaloid tworzącym utwory na podstawie zadanego tekstu. Dziś jednak postanowiłem zająć się oprogramowaniem, które wykonuje to wszystko samo, a do tego robi to za darmo! Oczywiście Suno AI, bo o nim mowa, nie jest idealny i jak każdy model „sztucznej inteligencji”, także ma swoje minusy, dlatego przedstawię więcej narzędzi, które warto znać podczas tworzenia muzyki przy pomocy AI.
Suno AI, to oparty na „sztucznej inteligencji” program do tworzenia muzyki, przeznaczony do generowania realistycznych utworów instrumentalnych oraz wokalnych. W swojej darmowej wersji udostępnia nam dziennie 50 kredytów, co daje nam 5 zapytań, czyli 10 stworzonych przez AI utworów. Model posiada także swój (działający w ograniczonym zakresie) plug-in w czacie Copilot firmy Microsoft. Co najważniejsze, w obu przypadkach obsługiwany także jest język polski!
Niestety tworzone przez Suno teksty nie zawsze cechują się wysoką jakością. Aplikacja potrafi zamieszczać w polskim tekście również słowa angielskie, przez co bywa, że nie dostajemy to czego byśmy chcieli. Z tego też powodu odniosę się także do narzędzi pomocniczych, wykorzystywanych przy tworzeniu tekstów czy ich poprawie. Zapraszam do lektury!
16. Luma AI Dream Machine – „Sztuczna Inteligencja” generująca realistyczne filmy i animująca zdjęcia
Modele „sztucznej inteligencji” wykorzystywane są zarówno do generowania naturalnych zdjęć, grafik, utworów muzycznych oraz literackich. Czy poradzą sobie jednak z tworzeniem realistycznych filmów lub zanimowaniem gotowego zdjęcia? Tym artykułem, bazującym na jednym z niedawno upublicznionych modeli AI, postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Dream Machine, bo o nim mowa, to stworzone przez Luma AI (startup z San Francisco), częściowo darmowe narzędzie. Jego głównym celem jest m.in. tworzenie wysokiej jakości, realistycznych nagrań wideo na podstawie zadanego tekstu lub plików graficznych. W swojej darmowej wersji pozwala na wykorzystanie maksymalnie 30 zapytań miesięcznie, co daje nam do 30 krótkich materiałów filmowych miesięcznie. Poniżej informacje, jak to działa.
15. „Sztuczna Inteligencja” Google, czyli Gemini (Bard) jako konkurencja ChatGPT?
O ChatGPT pisałem już w artykule „Sztuczna Inteligencja i ChatBot odpowiadający na pytania, piszący wiersze oraz programujący aplikacje – czyli ChatGPT od OpenAI”. Gemini natomiast (wcześniej Bard), to wydany przez firmę Google w 2023 roku bliźniaczy chatbot, działający na multimodalnych dużych modelach językowych o tej samej nazwie. Podobnie jak konkurent, w wielu językach odpowie na nasze pytania (o ile będzie znał na nie odpowiedź), napisze dla nas wiersz, poemat, krótką historię fabularną, zaprogramuje prostą aplikację, czy po prostu poprawi nasz własny kod źródłowy. To wszystko w formie czatu przypominającego rozmowę z żywym człowiekiem.
Niestety z racji późnego rozpoczęcia prac nad projektem, Gemini boryka się z większą ilością problemów wieku dziecięcego niż jego konkurent, czyli Copilot (niegdyś Bing Chat) oparty na ChatGPT-4. Podobnie jak tamten, także ma dostęp do Internetu, lecz częściej zdarza mu się halucynować, a wydawane odpowiedzi w znacznej mierze zawierają błędy merytoryczne. W przeciwieństwie do rywala, nie jest wyposażony w model generujący czy analizujący grafiki, więc jego możliwości są nieco mniejsze. Kto wie, może kiedyś wyróżni się na tle konkurencji, jednak do tego czeka go długa droga. Poniżej opis jak skorzystać z fazy testowej bota.
14. ElevenLabs – „Sztuczna Inteligencja” czyta, tłumaczy i dubbinguje filmy?
W publikacji „Sztuczna Inteligencja w klonowaniu ludzkiego głosu i kreacji wirtualnych gwiazd muzycznych” przedstawiłem kilka skryptów, które mogą Wam pomóc w klonowaniu głosu oraz tworzeniu treści audio na podstawie podanego tekstu. Tym razem jednak skupimy się na jednym, lecz ciekawym, stworzonym przez Polaków narzędziu, które pozwala zamieniać tekst na mowę z wykorzystaniem komputerowych czy wygenerowanych przez nas głosów – również na podstawie naszych własnych próbek. Dodatkową opcją jest automatyczne tworzenie dubbing filmów na 29 dostępnych w systemie języków. Niestety część z tych funkcji wchodzi jedynie w pakiet subskrypcyjny, dziś jednak zajmiemy się tymi, które możemy uzyskać za darmo!
Mimo komercyjnego charakteru projektu, część całkiem przydatnych rozwiązań dostępna jest za darmo – dla celów niekomercyjnych. Są nimi m.in. konwersja tekstu na mowę i mowy na mowę z wykorzystaniem dostępnych w bazie modeli głosów (obsługujących 29 języków, w tym także język polski), ograniczony automatyczny dubbing filmów oraz wykrywanie czy dany głos był wygenerowany przez „AI”. Co najważniejsze, jakość wymowy może być satysfakcjonująca, a w przeciwieństwie do innych rozwiązań tego typu, wygenerowany głos nie posiada aż tak mocnego pogłosu. Całość zamknięta jest w postaci strony internetowej, dlatego nie będą wymagane dodatkowe instalacje. Poniżej pełen opis rozwiązania.
13. Whisper GUI, czyli „Sztuczna Inteligencja” automatycznie generuje i tłumaczy napisy do filmów
„Sztuczna Inteligencja” chyba na dobre zadomowiła się w naszych środowiskach, a my przy jej pomocy zaczynamy coraz bardziej ułatwiać sobie życie. Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się automatyczne generowanie i tłumaczenie napisów do filmów przy pomocy tzw. „AI”. Na początku proces ten wymagał instalacji środowiska Python oraz podstawowej jego znajomości, co w przypadku średnio zaawansowanych użytkowników mogło budzić obawy. Teraz jednak sprawa staje się prostsza dzięki gotowym aplikacjom, które nie wymagają nawet instalacji. Jedną z nich jest Whisper GUI, dzięki któremu w kilka kliknięć możemy wykonać naszą pracę związaną z tworzeniem napisów do filmów. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje ona znany model Whisper.
Pamiętać musimy jednak, że obojętnie jak wytrenowane by nie były obecne modele, to często popełniają błędy lub „halucynują”. W przypadku generatorów tekstu problem dotyczyć może zarówno błędnego rozpoznania słów, złego tłumaczenia, jak i zastosowanej interpunkcji. Podstawą pracy z automatycznymi skryptami jest więc kontrola człowieka, bo nic bardziej nie irytuje, jak napisy ze słowami, których w ogóle nie powinno tam być. Niestety większość osób nie zwraca na to uwagi, dlatego przestrzegam, że opisane tutaj narzędzie jest wyłącznie pomocą w tworzeniu napisów, a nie rozwiązaniem wszystkich problemów. Poniżej pełen opis pobierania oraz wykorzystania programu.
12. „Sztuczna Inteligencja” oraz DreamShaper – dobry, prosty i darmowy model generowania grafik na Twoim komputerze!
Jakiś czas temu, w artykule „Sztuczna Inteligencja i generowanie obrazów – czyli jak prosto, automatycznie oraz za darmo zmienić tekst w gotową grafikę”, opisałem jak dzięki modelowi Stable Diffusion wygenerować grafiki gotowe do naszych zastosowań. Dziś pokażę, jak zrobić to jeszcze prościej używając ciekawszego modelu DreamShaper – lub jeżeli ktoś chce, wcześniejszego modelu Stable Diffusion. Tym razem artykuł skierowany jest także do tzw. casuali, gdyż opisuje metodę nie wymagającą instalacji środowiska Python czy innych dodatkowych aplikacji! Całość rozwiązania jest oczywiście w pełni darmowa.
Do przeprowadzenia całego procesu będzie nam potrzebny program – uruchamiający się zaraz po jego pobraniu i plik modelu DreamShaper. Po ściągnięciu wystarczy, że w aplikacji wpiszemy krótkie zapytanie tekstowe lub podamy przykładową grafikę, a skrypt wygeneruje nam co chcemy! Poniżej zamieszczam szczegółową instrukcję pobrania oraz użytkowania powyższego modelu.
11. „Sztuczna Inteligencja” i ChatBot odpowiadający na pytania, piszący wiersze oraz programujący aplikacje – czyli ChatGPT od OpenAI
Nie dalej, jak tydzień temu OpenAI opublikowało kolejny, wytrenowany przez siebie model tzw. „sztucznej inteligencji”, noszący nazwę ChatGPT. Tym razem udostępniając nam asystenta „SI”, który nie tylko w wielu językach odpowie na nasze pytania (o ile będzie znał na nie odpowiedź), ale także napisze dla nas wiersz, poemat, krótką historię fabularną, zaprogramuje prostą aplikację, czy po prostu poprawi nasz własny kod źródłowy. I to wszystko w formie czatu przypominającego rozmowę z żywym człowiekiem!
Zaledwie tydzień temu, w dwóch artykułach opisywałem modele GPT-3, pozwalające m.in. na programowanie prostych aplikacji, pisanie artykułów czy innych treści tekstowych przez tzw. „AI”. Teraz natomiast OpenAI przedstawia ich bardziej rozbudowaną oraz przyjazną dla użytkownika kontynuację. Model ChatGPT dostrojony został na podstawie wcześniej wspomnianych modeli GPT-3.5, przyjmując jednak bardziej „ludzką” formę, pozwalającą na płynną konwersację z botem.
10. „Sztuczna Inteligencja” – automatyczne skalowanie i poprawa jakości zdjęć oraz obrazów za darmo (on-line)
Wiele razy pewnie trafialiście na sytuację, w której przeglądając dysk natrafialiście na stare zdjęcia, które z racji upływu lat – czy to z powodów znacznej kompresji, czy małej rozdzielczości – nie nadają się do wykorzystania w obecnych czasach. Ich jakość nie jest już tak zadawalająca jak kiedyś, więc zastanawiamy się, jak możemy to zmienić. Tutaj z pomocą przyjść nam mogą skrypty wykorzystujące modele tzw. „sztucznej inteligencji”, których celem jest skalowanie oraz polepszanie jakości dostarczanych zdjęć i obrazów. Kiedyś opisywałem już programy przeznaczone głównie do skalowania obrazu wideo, jednak tym razem skupię się na czymś powszechniej wykorzystywanym, czyli na naszych zdjęciach.
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na automatyczne skalowanie obrazów. Nie wszystkie jednak są w pełni darmowe i nie zawsze dają sobie radę ze słabą jakością zdjęć albo po prostu ograniczają się jedynie do dwukrotnego powiększenia. Testowałem wiele aplikacji, niestety większość (nawet płatnych) nie była w stanie spełnić moich oczekiwań. Z czasem wyselekcjonowała się więc lista tych, które zależnie od warunków dają lepsze lub gorsze efekty.
W tym artykule postanowiłem skupić się na darmowych, łatwo dostępnych i w pełni funkcjonalnych aplikacjach on-line. Dlatego też zacznę od rozwiązania, które nieco się wyróżnia. AnyRec AI Image Upscaler, to obecnie w pełni darmowy projekt, pozwalający na nawet ośmiokrotne skalowanie obrazów, oferujący profesjonalne efekty wizualne. W drugiej kolejności natomiast przedstawię kilka alternaty, które także mogą być wykorzystywane za darmo i są w stanie osiągnąć zadawalający efekt.
9. „Sztuczna Inteligencja” – OpenAI i tworzenie realistycznych obrazów oraz sztuki, czyli model DALL-E w praktyce
W ostatnim czasie tematowi OpenAI poświęciłem aż dwa artykuły. Pierwszy odnoszący się do automatycznego tworzenia tekstów – w którym sprawdził się idealnie – oraz drugi, skupiający się na programowaniu aplikacji przez tzw. „AI” – gdzie radził sobie raczej z prostymi zadaniami. Czas na kolejny obszar, w którym OpenAI próbuje podbić rynek, czyli generowanie realistycznych obrazów oraz sztuki na podstawie opisu napisanego w języku naturalnym.
Wcześniej pokazywałem już kilku konkurentów wykorzystujących tzw. „AI” do generowania grafiki, m.in. Midjourney – który do tej pory wypadł najlepiej – oraz model Stable Diffusion – radzący sobie nieco gorzej, ale nadal mogący konkurować z czołówką. Zobaczymy więc, jak w tym wypadku poradzi sobie sławne OpenAI oraz co najważniejsze, jak wypadnie na tle innych.
Zaledwie dwa miesiące temu DALL-E zostało uwolnione z tzw. „listy oczekujących”, gdzie na próbę wygenerowania własnej grafiki trzeba było czekać w kolejce. Z tego też powodu postanowiłem opisać, jak obecnie za darmo i bez konieczności oczekiwania, można skorzystać z tego narzędzia. Przedstawię tutaj pełną instrukcję jego wykorzystania wraz z kilkoma prostymi wskazówkami, opiszę swoje odczucia oraz co najważniejsze, postaram się podsumować zarówno jego plusy, jak i minusy.
8. „Sztuczna Inteligencja” automatycznie programująca gry i programy – jak wygenerować swój pierwszy program przy pomocy „AI”
Listopad to dla nas miesiąc „sztucznej inteligencji”, dlatego również takim tematem go zakończymy. Dziś opowiemy sobie, jak skrypty oparte o tzw. „AI” mogą pomóc nam zaprogramować całą grę lub inny program użytkowy. Pokażemy, jak w szybki oraz prosty sposób automatycznie przy ich pomocy zmienić proste polecenia lub mowę ludzką na kod programistyczny, tworzony w znanych językach programowania jak Python, Java, C++, czy językach skryptowych typu JavaScript. Na przykładzie wykonamy sobie kilka prostych gier komputerowych, symulujących znane już wszystkim pozycje oraz małe programy użytkowe – jak kalkulator, czyli coś przez co chyba każdy początkujący programista przechodził.
Na rynku pojawiło się kilka różnych propozycji wspomagających programowanie przy pomocy tzw. „sztucznej inteligencji”. Ja jednak skupię się na jednej, którą poznaliśmy już z wcześniejszych artykułów, czyli OpenAI. Moim zdaniem jest to najbardziej uniwersalny skrypt, pozwalający nam obsłużyć wiele języków, a co najważniejsze, potrafi stworzyć cały kod od podstaw – a nie tylko wspierać przy jego tworzeniu.
7. „Sztuczna Inteligencja”, która wygrała konkurs sztuki – czyli Midjourney w praktyce
Pewnie wielu z Was słyszało, jak w sierpniu tego roku „sztuczna inteligencja” wygrała konkurs sztuki cyfrowej „Colorado State Fair Fine Arts Competition”, w kategorii „Sztuka cyfrowa/Sztuka modyfikowana cyfrowo”. Konkurs skierowany był wyłącznie do osób fizycznych, jednak jeden z uczestników postanowił poświęcić nieco czasu, w celu stworzenia pewnego happeningu. Zgłosił on bowiem jako swoją pracę, lekko jedynie poprawioną wersją grafiki wykonanej przy pomocy tzw. „AI”, a nie przez żywego człowieka. Jakież zdziwienie padło na środowisko artystyczne, gdy okazało się, że właśnie ta praca zdobyła pierwszą nagrodę we wspomnianym konkursie.
W tej serii artykułów zajmuję się praktycznym podejściem do zagadnień tzw. „sztucznej inteligencji”, z tego też powodu postanowiłem opisać, jak w bardzo prosty sposób i Wy możecie wygenerować swoje arcydzieła, używając za darmo narzędzia wykorzystanego przez autora zwycięskiej pracy – wpisując jedynie kilka słów na czacie! Ilość grafik generowanych za darmo w ramach wersji trial jest mocno ograniczona, jednak warto się pobawić! Poniżej opisuję, jak się za to zabrać.
6. „Sztuczna Inteligencja” w klonowaniu ludzkiego głosu i kreacji wirtualnych gwiazd muzycznych
Tworzenie grafiki, tekstów, kodu programistycznego i materiałów wideo – w tych aspektach przedstawiałem już tzw. „sztuczną inteligencję”. Dlaczego więc tym razem nie skupić się na dźwięku? Dźwięku, który nas otacza każdego dnia, w postaci ludzkiej mowy oraz muzyki.
W tym artykule postaram się przedstawić kilka prostych oraz praktycznych zastosowań uczenia maszynowego, w procesie klonowania ludzkiej mowy (celem późniejszego przekształcenia tekstu na dźwięk) oraz tworzenia bardzo popularnych wirtualnych gwiazd muzycznych.
Pamiętać jednak trzeba, że o ile z wykorzystaniem naszego głosu nie ma problemów, o tyle wykorzystywanie głosu innych osób bez ich zgody, to już sprawa bardziej skomplikowana prawnie.
5. „Sztuczna Inteligencja” i redagowanie tekstów – jak AI tworzy artykuły oraz wspomaga edycję tekstu
Opisywałem już przypadki, w których tzw. „sztuczna inteligencja” tworzyła gotowe obrazy, wykonywała realne zdjęcia, mapy satelitarne, animacje, czy też całe filmy. Dziś wchodzimy jednak w nowy dział i zastanowimy się, czy dzięki uczeniu maszynowemu, komputer jest w stanie nauczyć się pisać za nas artykuły, scenariusze, wiersze, czy nawet poprawić jakość naszych tekstów? Mam nadzieję, że właśnie dziś uda nam się odpowiedzieć na te pytania!
Na samym początku zaczniemy od kilku darmowych skryptów umożliwiających pełną lub częściową automatyzację procesu tworzenia treści tekstowych, uzupełniając odpowiednią treść do zadanych przez nas tematów. Ocenimy jakość generowanych artykułów, a następnie zobaczymy czy maszyna jest w stanie zdać test Turinga, oszukując człowieka. Osobiście nie polecam takiego sposobu tworzenia treści, jednak ukazuję dostępne możliwości. Na koniec pokażę kilka narzędzi (w większości opartych na tzw. „AI”), które pozytywnie mogą wpłynąć na jakość tworzonych przez nas tekstów.
4. „Sztuczna Inteligencja” i przyjaciele – Nagrania stylizowane na „ruchome obrazy” oraz automatyczne teksturowanie map
Jeżeli oglądaliście kiedyś film „Loving Vincent”, to pewnie zastanawialiście się, jak bardzo angażujące może być wykonanie animacji widocznych tam „ruchomych obrazów”. Obrazów przemawiających do nas nie tylko sztuką, ale również swoim ruchem i gestem. Jak można uzyskać podobny efekt nie zaprzęgając do tego masy zawodowych grafików oraz animatorów? Wbrew pozorom jest to możliwe, dlatego dziś postanowiłem opisać, w jaki szybki i prosty sposób, dzięki użyciu prostych narzędzi, z lekką pomocą tzw. „AI”, możemy to zrobić. Dodatkowo przedstawione tu narzędzie (wbrew swojemu przeznaczeniu) używane jest przez niektóre osoby w procesie wstępnego teksturowania map do gier oraz modyfikacjach do gier.
W ostatnim czasie wiele pisałem na temat tzw. „sztucznej inteligencji” (której efekty sobie tutaj wykorzystamy), tym razem jednak nie ona doprowadzi nas do sukcesu, lecz synteza nieparametryczna oparta na przykładach. Opisana tu aplikacja nie wykorzystuje tzw. „AI”, jednak bazując często tylko na jednej, odpowiednio spreparowanej klatce filmowej, potrafi dostosować całe nagranie (lub serię zdjęć czy grafik), do stylu z dostarczonej klatki. Tym samym przy pomocy kilku kliknięć może zmienić normalny film w animację komiksową lub poruszający się obraz. Skrypt po odpowiednim pocięciu wejściowej klatki kluczowej na wiele małych fragmentów, chwilę później składa z nich finalną klatkę wyjściową. Wspomnianą klatkę kluczową dostarczymy mu natomiast z innego prostego narzędzia, opartego o tzw. „AI”. Efekty mogą zaskoczyć.
3. „Sztuczna Inteligencja” przy skalowaniu filmów i obrazów – automatyczne zwiększanie jakości obrazu oraz ilości klatek na sekundę za darmo
Kolejny artykuł z serii „Sztuczna Inteligencja”, tym razem skupiający się na masteringu plików wideo oraz grafiki. W pierwszej kolejności przedstawię w nim kilka projektów, w których dzięki uczeniu maszynowemu stworzone zostały modele „AI” pozwalające m.in. na automatyczne skalowanie obrazu wideo, czy zdjęć, „bez spadku ich jakości”. Drugim zagadnieniem natomiast będzie automatyczne zwiększanie ilości klatek na sekundę w dostarczonych przez nas materiałach wideo.
O ile wcześniej bardziej traktowałem o tworzeniu nowych treści przy wykorzystaniu algorytmów tzw. „SI”, o tyle tym razem większą uwagę skupię na już istniejących materiałach i polepszaniu ich jakości. Dzięki opisanym tu programom możemy zarówno zwiększyć jakość obrazów czy nagrań wygenerowanych przez tzw. „AI”, jak i zremasterować nasze stare pliki sprzed lat. Efekty nie zawsze są idealne (jak w każdym przypadku tzw. „AI”), jednak czasami mogą zaskoczyć!
2. „Sztuczna Inteligencja” generująca nieistniejące zdjęcia, osoby i mapy – generatywne sieci przeciwstawne za darmo i w praktyce
Ostatnio opisywałem „sztuczną inteligencję”, a właściwie uczenie maszynowe prowadzące do tworzenia gotowych obrazów i grafik na podstawie podanych fraz tekstowych. Dzisiaj natomiast skupię się na innym aspekcie zagadnienia, czyli na stronach oferujących darmowe oraz bardzo proste generatory zdjęć, oparte o model sztucznej inteligencji GAN, czyli generatywne sieci przeciwstawne. Model ten pozwala na automatyczne tworzenie wzorców na podstawie dostarczonych danych, które później mogą zostać przetworzone na dane wyjściowe w postaci np. wiarygodnych zdjęć profilowych, zwierząt, realnych map satelitarnych i topograficznych, czy nawet zdjęć plenerowych z miejsc, które nie istnieją.
Skrypty te oczywiście mają pewne ograniczenia, o których wspomnę w dalszej części, po których łatwo rozpoznać można, że dany obraz jest fałszywy. Biorąc pod uwagę jednak zdarzenia ostatnich miesięcy i to, że czasem nawet wyszkolone wywiady mają problem z określeniem wiarygodności niektórych źródeł (np. chińskich map satelitarnych lub akcji typu deepfake z wykorzystaniem twarzy i głosów znanych polityków), myślę że warto przynajmniej przyjrzeć się tym technologiom oraz temu, co one ze sobą niosą. Szeroko objawiający się trolling pokazuje, że warto je znać, a co najważniejsze rozpoznawać. Szczególnie, że wiele z nich dostępnych jest zupełnie za darmo.
1. „Sztuczna Inteligencja” i generowanie obrazów – czyli jak prosto, automatycznie oraz za darmo zmienić tekst w gotową grafikę
„Sztuczna inteligencja”, a właściwie uczenie maszynowe, to w ostatnim czasie bardzo popularny temat poruszany zarówno w mediach, jak i na sympozjach naukowych. Z tego też powodu dziś na tapet postanowiłem wziąć jeden z jego obszarów, który może przydać się zarówno części z Was w pracy twórczej, jak i przy prostych działaniach w mediach społecznościowych.
W tym artykule postaram się opisać, jak w łatwy i szybki sposób przy pomocy gotowego programu – bez posiadania jakiejkolwiek wiedzy z zakresu grafiki i plastyki – automatycznie wygenerować gotowy do użycia obrazek/grafikę na podstawie podanych przez nas krótkich fraz tekstowych, opisujących zjawisko, które chcemy na niej zawrzeć. W kilka minut zamieniając krótkie zdanie na praktycznie gotową do użycia grafikę lub grafikę koncepcyjną dla naszego projektu.
Autor: Daniel 'zoNE’ Gabryś