SciSpace – „Sztuczna Inteligencja” wspomagająca wyszukiwanie, przegląd i analizę publikacji naukowych
Wiele razy byłem świadkiem, gdy padały słowa: „jak on z taką łatwością wyszukuje publikacje w tym temacie”? Z tego też powodu postanowiłem stworzyć materiał poświęcony platformie opartej o tzw. „Sztuczną Inteligencję”, której głównym celem jest pomoc naukowcom we wszelkiego rodzaju przeglądach literaturowych oraz researchach.
SciSpace to przestrzeń, w której nie tylko znajdziesz zbiór ogromnej ilości publikacji z popularnych periodyków naukowych całego świata, ale także automatyczne narzędzia do wstępnej analizy tekstów. Poza dostępnymi pracami, system pozwala także na wgrywanie i poddanie analizie własnych plików PDF. Wbudowany czat oparty o AI odpowie na wszystkie nasze pytania na analizowanych podstawie artykułów. Podobnie jak ChatGPT nie jest on idealny, lecz mimo to przydaje się przy prostych pracach researchowych.
Aplikacja opublikowana została w formie witryny internetowej – od 2024 roku dostępnej pod adresem https://typeset.io/. Jeżeli w pełni chcemy wykorzystywać jej możliwości, wymagana jest rejestracja. W przeciwnym wypadku, nasza dzienna liczba zapytań będzie znikoma.
Automatyczny przegląd literaturowy:
Pierwszą oraz najważniejszą funkcją, widoczną zaraz po wejściu na stronę jest „przegląd literaturowy”. Dzięki niemu w szybki i prosty sposób – przy pomocy zapytań tekstowych – odszukamy tysiące publikacji na interesujący nas temat. W polu „Search or ask a question”, w zakładce „Literature review” podajemy nasze prompty (np. „Stres okresu pandemii wirusa SARS-CoV-2 wśród personelu medycznego”) oraz klikamy Enter. Zapytania możemy wpisywać po angielsku lub polsku. Poziom dopasowania wyników wyszukiwania zależeć będzie od szczegółowości zadanego pytania.
Bazując na pięciu najwyżej listowanych publikacjach, strona krótko opisze interesujący nas problem, jednocześnie wypisując poniżej wszystkie prace w danym temacie, jakie znajdują się w bazie. Automatycznie przeprowadzi wstępną analizę każdej z nich. W górnej części opisu znajdziemy możliwość zmiany języka na taki, jaki nas interesuje. Spowoduje to, iż cała strona będzie się z nami komunikowała w wybranym języku (np. polskim).
Przy wykorzystaniu filtrowania możemy zarządzać m.in. tym, jakie wstępne analizy będą wyświetlane obok publikacji (wykorzystywane metody, wyniki, wielkość badanej próby, podsumowanie abstraktu, jak i inne), do jakiego czasopisma, konferencji, roku wydania czy typu publikacji ma ograniczać się wyszukiwarka, jakie słowa kluczowe nas interesują, czy dostępny ma być plik PDF do pobrania lub czy publikacja nastąpiła w ramach otwartego dostępu.
Po wyborze interesującej nas publikacji, zobaczymy pełną jej treść oraz szczegółowy opis wraz z listą cytowań. Znajdziemy tam także oparty na AI czat odpowiadający na nasze pytania. Wstępnie narzędzie podpowiada nam przykładowe zapytania, jak: „metody zastosowane w publikacji”, „wyniki publikacji”, „wyjaśnij publikację w 2 linijkach ” czy „znajdź powiązane publikacje”. My jednak przy pomocy czatu możemy zapytać o wszystko, co nas interesuje, np. „Jaki wpływ pandemii Covid-19 został stwierdzony wśród badanych osób?”, a skrypt trafniej lub nie, odpowie na nasze pytanie. Pamiętając, że podobnie jak w przypadku każdego innego skryptu AI, wyniki musimy weryfikować u źródła, gdyż możliwe jest tzw. halucynowanie, w którym model po prostu zmyśla informacje.
Podczas czytania publikacji mogą narodzić się kolejne pytania (np. o rozszerzenie jakiegoś skrótu lub nazwy własnej). Wtedy zaznaczamy interesujący nas fragment tekstu, a następnie z menu wybieramy opcję „Explain text” lub „Summarize”, by czat wyjaśnił interesujące nas zagadnienia.
Podobnych wyjaśnień możemy oczekiwać po zaznaczeniu znajdujących się w treści wzorów, tabel czy rycin. Wystarczy kliknąć przycisk „Explain math & table” i zaznaczamy wzór, tabelę lub rysunek, który chcemy wyjaśnić. Na czacie pojawi się odpowiedź, którą później w prosty sposób możemy zapisać we wbudowanym notatniku – używając przycisku „Save to Notebook”. Dzięki temu możemy do nich wrócić w przyszłości.
Analiza własnych plików PDF:
Poza przeglądem dostępnych publikacji, identycznej analizie podlegać mogą także artykuły, które sami dostarczymy w formie pliku PDF. Celem wysłania pojedynczego pliku, na stronie głównej zaznaczamy zakładkę „Ask Questions on PDF” oraz klikamy „Upload PDF”. Po jego udostępnieniu będziemy mogli dokonywać analiz z użyciem czatu AI, jak w przypadku prac z bazy.
Jeżeli poddać analizie chcemy więcej niż jeden dokument, możemy to zrobić z zakładki „Extract data”. Dzięki temu możemy wybrać te, które warto przeczytać.
Parafraza:
Podstawą unikania plagiatów jest parafrazowanie. Jeżeli akurat mamy z tym problem, tutaj aplikacja także nam pomoże. Wchodząc na stronę główną w zakładkę „Paraphraser”, możemy wkleić intersujący nas cytat, który nie przekracza 500 słów, a następnie wybierając „Paraphrase” strona automatycznie dokona parafrazy i zaproponuje nam gotowy tekst. Pamiętajmy jednak, że pisanie publikacji nie polega na kopiowaniu czyjejś pracy, wrzucaniu jej w parafrazer oraz publikowaniu otrzymanego efektu, bo to nadal plagiat. Dlatego niech będą one dla nas jedynie inspiracją.
Narzędzie ma swoje wady, m.in. w bazie nie posiada wszystkich publikacji – szczególnie tych skrytych za tzw. paywallem, nie zawsze posiada odpowiedzi na nasze pytania, a wiedza z niego pozyskana nie jest wiedzą ekspercką. Bardzo dobrze sprawdza się jednak do podstawowych prac researchowych, pomagając nam, gdy nie możemy wyszukać publikacji na dany temat lub nie wiemy, gdzie w ogóle szukać. Głębsza analiza, to już nasza praca!
Autor: Daniel 'zoNE’ Gabryś