Jak uruchomić Silverlight na Windows 10, Windows 11 i nowszym
Szereg decyzji takich jak wycofanie obsługi wtyczki Silverlight w przeglądarkach Edge, Opera 36, Firefox 52 oraz Chrome 45, przyspieszone zakończenie wydłużonego wsparcia dla Silverlight ze strony Microsoft 12 października 2021, uśmiercenie 14 lutego 2023 przeglądarki Internet Explorer 11 – z wymuszeniem aktualizacji do Edge także na Windows 7, jak również brak Internet Explorer w Windows 11, przyczyniły się do błyskawicznej śmierci stron opartych na technologii Microsoft Silverlight. Obecnie skorzystanie z nich stało się bardzo utrudnione, by nie rzec „niemożliwe” w normalnych warunkach. Czym jest jednak niemożliwość w obliczu tysięcy znakomitych treści, z których moglibyśmy skorzystać? Podejmując to wyzwanie, poniżej opiszę w jaki sposób wykorzystywać dobrodziejstwa Silverlight na współczesnych systemach operacyjnych. Zachęcam więc do przeczytania instrukcji!
Instrukcja:
Aby skorzystać z wtyczki Silverlight w obecnych czasach, należy wykonać poniższe kroki:
- Pobierz i zainstaluj Silverlight 5.1.50918 w wersji 32 lub 64-bitowej – zależnie od posiadanego systemu operacyjnego. Ponieważ 12 października 2021 Microsoft ostatecznie zakończył wsparcie dla tej technologii, nie jest ona już oficjalnie dystrybuowana na ich stronie. Instalator należy więc pobrać z innego dostępnego źródła, np. stąd (warto go zachować na przyszłość, gdyby miał zniknąć z sieci). Podczas instalacji pamiętaj, by odznaczyć opcję „Włącz usługę Microsoft Update”, by system update kiedyś nie usunął wtyczki z naszego komputera.
- Pobierz oraz zainstaluj przeglądarkę Firefox 52.9.0 ESR w wersji 32 lub 64-bitowej, zależnie od posiadanego systemu operacyjnego. Wersja ESR (z wydłużonym wsparciem) może niezależnie funkcjonować obok naszej podstawowej wersji przeglądarki Firefox. By tak było, wystarczy podczas instalacji zmienić ścieżkę katalogu przeglądarki np. na „Mozilla Firefox ESR”, wtedy podstawowa wersja nie zostanie nadpisana. Firefox 52.9.0 ESR pobrać można bezpośrednio ze strony producenta.
Wersja 64-bit: https://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/52.9.0esr/win64/pl/
Wersja 32-bit: https://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/52.9.0esr/win32/pl/ - Uruchamiając pierwszy raz przeglądarkę Firefox 52.9.0 ESR musimy jak najszybciej wyłączyć aktualizację, by przeglądarka sama jej nie dokonała. Wchodząc do menu „Narzędzia”, „Opcje”, wybieramy pozycję „Zaawansowane”, a następnie zakładkę „Aktualizacja”, zaznaczając opcję „Nie sprawdzaj dostępności aktualizacji” i odznaczając pole „Używaj usługi instalowania aktualizacji działającej w tle”. Po zresetowaniu przeglądarki sprawdzamy, czy na pewno nie została pobrana nowa wersja.
- Uruchamiając stronę opartą na technologii Silverlight, w przeglądarce Firefox 52.9.0 ESR, koniecznie musimy zezwolić witrynie na wykorzystanie wtyczki Silverlight. By tego dokonać klikamy przycisk „Pozwól i zapamiętaj”, gdy tylko przeglądarka nas o to poprosi. W ten sposób wszelkie retro treści oparte na technologii Silverlight powinny być już dla nas dostępne.
UWAGA! Pamiętajmy, że wykorzystywanie nierozwijanego już oprogramowania Silverlight lub starszych wersji przeglądarek posiadających znane podatności, może prowadzić do zagrożeń bezpieczeństwa wynikających z niezałatanych luk! Dlatego jeżeli musimy używać starszych technologii, róbmy to z rozwagą.
Jeżeli posiadamy starsze instalacje systemu Windows, możemy także spróbować innych metod uruchomienia Silverlight, które opisałem w artykule „Jak włączyć wtyczki Silverlight, Java w przeglądarce Firefox 52 i nowszej?” lub na maszynie wirtualnej zainstalować osobną instancję systemu Windows, która przeznaczona będzie jedynie do obsługi starszych technologii.
Autor: Daniel 'zoNE’ Gabryś