Dzieci w sieci
Teraz chciałem zająć się problematyką osób najbardziej narażonych na ataki z zewnątrz – dzieci. W dobie Internetu, gdzie prawie w każdym domu dostępny jest Internet, a liczba małoletnich osób korzystających z dobrodziejstw sieci wzrasta najbardziej narażonymi na ataki osobami są właśnie nasze dzieci.
Internet uczy, bawi, dostarcza rozrywki, ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie idą w parze z tym konsekwencje i zagrożenia? Ze statystyk wynika, iż duża liczba osób poniżej siedemnastego roku życia spokojnie rozdaje swoje dane osobowe, zdjęcia, czy też informacje na temat stanu majątkowego osobom, których zupełnie nie zna. Pamiętajmy o tym, że Internet to nie tylko źródło wiedzy, ale również narzędzie współczesnych naciągaczy i przestępców. Z tego powodu powinniśmy uświadamiać nasze dzieci, jakie zagrożenie niesie ze sobą korzystanie z niego i jak się przed nim uchronić.
Dane osobowe.
Jak powszechnie wiadomo z Internetu korzystają różni ludzie, dlatego należy ostrożnie podchodzić do niektórych sytuacji. Podstawową rzeczą zwiększającą nasze bezpieczeństwo jest niepodawanie naszych danych osobowych, a tym bardziej zdjęć ludziom, których nie znamy. Mogą one zostać wykorzystane w różny niepożądany sposób przez socjotechnika, lub złodzieja (np. w celu oszacowania stanu majątkowego ofiary).
Spotkania internetowe.
Modne ostatnimi czasy stały się randki internetowe, oraz poznawanie znajomych przez Internet. Jednak i to niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw (często nawet zagrożenie życia). Nie należy ufać każdej spotkanej w sieci osobie, oraz ślepo trzymać się tego, co mówią. Internet jest to miejsce gdzie duża liczba osób czuje się anonimowo (i dla większości użytkowników taką jest), dlatego często ten fakt jest wykorzystywany do oszukania ofiary. Spotkania z osobami poznanymi w ten sposób mogą być na tyle niebezpieczne, na ile dane i zamiary naszego rozmówcy były prawdziwe.
Spam.
Poczty e-mail, komunikatory, oraz fora dyskusyjne są siedliskiem spamu, dlatego też należy uważać co otwieramy, oraz w co klikamy. Bowiem wiadomość elektroniczna może zawierać specjalnie spreparowany kod, lub link prowadzący do pobrania szkodliwego oprogramowania. Co może mieć bardzo drastyczne skutki. W ten sposób możemy zostać zainfekowani oprogramowaniem typu: trojan, keylogger, wirus komputerowy, robak komputerowy, adware, stealware, bądź innym szkodliwym śmieciem.
Opisałem tutaj najważniejsze zagrożenia związane z bytem Internetowym. Poza zachowaniem ostrożności i zapoznaniem swoich dzieci z zagrożeniami, jakie czekają na nie w Internecie zaleca się również zapoznanie ich z netykietą. W końcu dobre zachowanie to podstawa w każdym społeczeństwie.
Autor: Daniel 'zoNE’ Gabryś